Pages

Tuesday, April 16, 2013

Ärge usaldage oma tervist pimesi teiste kätesse

Täna hommikul pühkisin oma nägu ja silmi käterätiga ning mingi osake läks silma. Proovisin veega ja sõrmega seda välja saada aga ikka kriipis silma. Seega läksin hommikul Ida-Tallinna Keskhaiglasse silmaarstile.

Mul noorena oli kunagi nii, et mingi tükk läks silma ja pärast selgus, et oli juba väikse vao hõõrunud silma kuna tegu oli pisikese metallitükikesega. Seega mõtlesin, et pigem minna kontrolli ja saavad puru eemaldada.

Ootasin siis järjekorras mingi 1,5 tundi. Haigla oli juba hommikul vara täis ja uste juures ootasid inimesed järjekorda. Enamjaolt vanad ja keskealised inimesed. Tunne oli nagu oleksin Londoni lennujaamas, mis on inimesi täis. Nii palju oli haigeid! Nägin ka palju arste, kahjuks enamus neist olid ülekaalulised, kohv näpus, mis oli kurb. Arst peaks olema ju teistele eeskujuks?

Lõpuks tuli ka minu kord. Kabinetis pandi mind luubi alla ja kaks arsti vaatasid mu silma kordamööda. Kõik kestis ainult mõned sekundid ja juba suunduti arvuti taha midagi kirjutama ja omavahel räägiti, et "Kirjutan siis talle need tilgad välja ja paneme selle rohu" - umbes nii. Mulle aga ei öeldud midagi, et mis mul silmas on ja kas võetakse välja või üldse mida teha. Siis lõpuks öeldi, et teil on silmas põletik ja tuleb võtta tilku kuna silmas on ka mingi lupjunud osake. Et võta neid tilku 3x päevas ühe nädala jooksul. Pärast selgus, et need olid antibiootikumid mida ma oleksin pidanud võtma. (Antibiootikume pole ma kunagi elus õnneks võtnud). Mulle aga ei öeldud, et need on antibiootikumid. Üldse ei selgitatud mis ravimiga on tegu, kas on kõrvalnähud jne. Nagu liinitöö.

OKEII...siis küsisin lõpuks, aga mis mu silmaga üldse juhtus? Sest midagi mulle muud ei räägitud ega selgitatud. Siis öeldi et jah, mingi puru oli silmas aga seda enam ei ole ning nüüd on silm ärritunud.

Arvata on, et mul on silmas ärritus ja põletik kui ma hommikul oma silma punaseks hõõrusin ja arvata on, et mul on silmas mingi koht nüüd natukene kahjustatud kuna seal oli mingi puru. Aga kas peab kohe selle peale antibiootikume võtma?  Tulin tulema, vähemat sain teada, et puru enam silmas ei ole. Tean, et kõik taastub nüüd iseenesest ja ei pea mingit keemiat kohe omale silma tilgutama.

Teine ebameeldiv kogemus oli mul detsembris-jaanuaris hambaarstiga. Eelmise aasta augustis tulin Austraaliast tagasi ja polnud paar aastat hambaarsti juures käinud ning mõtlesin kontrolli minna. Läksin Kaarli Hambapolikliinikusse. Selgus, et kõik hambad on terved ja heas korras.

Siis otsustasin, et panen breketid. 4 viimast tarkusehammast tõmmati välja novembris, sest mul on suured hambad ja tihendalt koos ning hammastel ei olnud suus ruumi. Ja kuna mul üks esihammas on surnud lapsepõlve trauma tagajärjel, siis otsustasin ka seda kontrollima minna, et breketite panemisega sellele mingit kahju ei tee. See hammas mind ei häiri, lihtsalt natukene tumedamat värvi kui teised. Käisin seda kontrollimas ühe teise arsti juures samas kliinikus. See arst ütles mulle, et on vaja teha juureravi, et ei tuleks põletikku sisse. Siis küsisin ta käest, et mul on see hammas olnud selline juba pea 10 aastat, et miks peaks nüüd äkki põletik tulema? Ta ütles, et ikkagi peab tegema juureravi, et äkki muidu tuleb??? Ja siis lasin ka kõik hambad veelkord kontrollida kui juba seal olin. Ja ta ütles mulle, et 5 hammast on vaja puurida!!!

Mul oli nii et WHAAATT?! Mõtlesin, et mis värk on - paar-kolm kuud tagasi olid hambad ju terved aga nüüd on augud. Hakkasin kartma, et võibolla tõesti on tulnud augud...

Olin väga segaduses ja ei teadnud mida teha. Olen hammaste kohta palju lugenud ja tean, et hambad on võimelised ise tervenema ja et peale hamba puurimist ja täitmist hammas ei saa enam ise taastuda.

Õnneks tulin selle peale, et oma eelneva arsti juurde aeg panna, kuna tema vaatas mu hambaid üle ja ütles, et terved. Et äkki tema oskab öelda kuidas mul kolme kuu jooksul need augud tekkisid.

Läksingi oma esimese hambaarsti juurde, kes ütles et hambad on tugevad, terved, samuti igemed. Röntgen ka tehti ja ütles, et väga head hambad, juured on ka terved. Ainult see üks surnud hammas, aga samas seal ei ole põletikku ja mingit probleemi see ei tekita.

Arvata on, et peale seda visiiti ma olin õnnelik aga samas ka kohtavalt pettunud arstides. Kujutad ette palju on võibolla neid inimesi, kes oleks lasknud oma hambaid puurida. See arst tahtiski mul sealsamas puurima hakata, õnneks ma keeldusin. Oleks mul tervetesse hammastesse augud teinud. Arstid saavad tihtipeale ka tulemuslikku palka. Mida rohkem teevad, seda rohkem raha saavad. Kui on suuremad protseduurid, seda rohkem raha :S

Nüüd märtsis sain breketid omale ja ka see arst vaatas röntgenid üle ja ütles, et mul on väga tugevad hambad ja "on näha, et ma pole nendega pidanud palju vaeva nägema" :)

Niiet, usaldage ennast eelkõige. Ärge võtke pimesi mingeid rohte või laske oma hambaid puurida ilma, et te põhjalikult uuriksite mis, kes, kas, kus. Me ise ja ainult ise vastutame oma tervise eest, ärge andke seda kellegi teise kätesse.

Nüüd märtsis käisin ka vereproovi andmas. Lihtsalt uudishimust. Ma võin ju kõigile rääkida, et toortoidust, taimetoidust saab kõik kätte, aga tahtsin näha mida siis vereproovid ütlevad.

Esiteks tahan teile öelda seda, et selleks ajaks olin olnud täiesti taimsel-toorel toidul (va mesi) umbes 6 kuud. Taimetoidul 99% umbes 2 aastat. Ja samuti ei saa seda võrrelda tavatoitumisega ja tavatoidul oleva inimese vere ja vitamiini-mineraali vajadusega. Näiteks soola liigne tarbimine, kohv, alkohol, punane liha kõik viivad kasulikke aineid kehast välja ja seega on meil vaja neid kordades rohkem, sest sellest imendub väga vähe. Taimetoitlased-toortoitlased, kes on puhtal toidul, omastavad oma toidust ihtipeale palju rohkem kui nö tavatoituja.

Lasin kontrollida B12, D-vitamiini, Kaltsiumi, Rauda.

Naljakas on see, et kui ma alguses läksin konsultatsioonile ennem vereproovi, siis arst ütles mulle et B12 taimetoitlased ei saa. Et arvatavasti see test kohe näitab mulle, et mu seda veres ei ole. Samuti hirmutas igast muude puudujääkidega.

B12 oli mul normis. Konsulteerisin nüüd juba ühe teise arstiga ja tema ütles, et B12 ongi tavaliselt neil rohkem kes söövad palju toorest- ja taimetoitu? Saa siis aru? :)

Arsti imestas ka selle üle, et kuidas mul D-vitamiini nii palju veres on. Et tavaliselt sellel ajal aastal on inimestel seda juba väga vähe veres.

Kaltsium oli korras. Ilusti skaala keskel.

Rauda ma käisin sügisel kontrollimas, lihtsalt sain ühe tuttava kaudu. Siis selgus, et rauda on vähe. Kusjuures mul ei olnud ühtegi sümptomit. Ma ei olnud näost kahvatu, ma ei olnud väsinud ega nõrk.

Nüüd seekord vaatasin oma tulemusi ja hemoglobiin oli länud kõrgemaks, aga suht piiri peal. Arst ütles, et on natuke vähe aga samas midagi kartma ei pea, lihtsalt järgima, et söön rauarikkaid asju, bla-bla. Ise ma ei muretse absoluutselt selle pärast. Ma tean, et kõik see raud mis mul veres on, on kõrge kvaliteediga ja ma omastan sealt palju rohkem kui varem. Huuled on roosad, keel on roosa, ei ole kahvata, väsinud või nõrk :)

Mäletan aega tavatoidul, kui ma sõin liha, jõin kohvi, alkoholi. Ma olin pidevalt väsinud, stressis, kurnatud. Mul ei olnud energiat, et trenni teha. Siis ma aga ei käinud vereproovi andmas. Tihtipeale lähevad inimesed vereproovi tegema siis, kui hakkavad taime- või toortoitlaseks ja kui siis peaks avastatama mingi puudujääk süüdistatakse selles kohe nende taimset dieeti. Samas ei mõelda üldse selle peale, et siin mängivad rolli eelnevad eluviisid. Näiteks antibiootikumid hävitavad meie organismis nii palju kasulikku ja võivad pärssida tulevikus teatud vitamiinide omastamist, näiteks B12. Samuti, võibolla oli teil ennem olukord veres palju hullem (ma arvan, et mul oli kindlasti hullem ennem) ja nüüd tasapisi läheb paremaks.

Seal on lihtsalt nii palju asju mida kaaluda, ennem kui teha kindel otsus, et taimetoit või toortoit = kehv veri või vitamiini-mineraali puudujääk.

Samamoodi kui te sööte oma toitu kuumutatult, küpsetatult. Näiteks arvatakse, et liha sisaldab palju valku ja sellepärast peab seda sööma. Aga tegelikult suur osa valgust muteerub tänu kõrgel kuumusel küpsetamisele. Seega pole liha hea valgu allikas kohe mitte. Liha on hea rasva allikas. See, mis tänapäeval nimetatakse "valgurohkeks" dieediks, on tihtipeale õigemini nimetatult rasvarohke dieet - näiteks Paleo dieet.

Samuti ei saa me loota, et me saaksime mingeid vitamiine-mineraale asendada purgi omaga. Selle kohta on Sille Poolal hästi kirjutatud, vitamiini-mineraalide kohta konspekti saate ka tema kodulehelt osta: paikesetoit.blogspot.com.

Mitte miski ei saa asendada terviklikku toitu loodusest sünteetilise vitamiini tabletiga. Paljud kasulikud ained, näiteks fütokemikaalid on veel avastamata. Need on kõik selles täiuslikus, tervisklikus toidus omavahel seotud ja neid osasid ei saa üksteisest eemaldada, siis nad ei toimi samamoodi. Niiet mõelge ennem ka sügavalt sellele, kui hakkate mingit lisandit võtma. Samamoodi näiteks on absurdne, et B12 saame loomsest toidust kui enamus loomset me peame küpsetama, B- vitamiinid on aga väga kuumatundlikud vitamiinid. Samuti ka vitamiin C.

Niiet jällegi... Teie tervis on teie enda kätes, ärge arvake, et keegi teist on targem või mingi sünteetiline rohi, tablett, antibiootikumid või isegi hamba puurimine võivad teid aidata. Meie keha ja organism on väga tark, me ise oleme lollid tihtipeale ja ei usalda oma keha. Meie kehas toimub kõik mingi seaduspärasusega. Iga sümptom on millekski vajalik ja see on seal põhjusega. Seda ei pea vägisi eemaldama. See annab meile lihtsalt märku ja kui me seda oskaksime kuulata, siis me teaksime mida teha või pigem - mida mitte teha.

E.

2 comments:

  1. Väga õige jutt. Olen isegi väga palju arstidega kokku puutunud ja tean, et neid väga usaldada ei saa. Varem muidugi usaldasin, sest ei teadnud alternatiive ega olnud üldse kursis paljude asjadega. Aga hiljem on aru saada, kui kohutavalt vähe nad tegelikult teavad va. mõned üksikud. Tavaliselt on neil lihtsalt pähe õpitud tõed varuks, mida nad tõestada ei suuda.
    Ja isegi raskeid operatsioone nad võtavad tihti väga kergelt ette. Ütlevad rõõmsalt, et davai, teeme ära, mis siin ikka oodata ja mõelda, kuigi operatsioon võib tulevast elu üsna palju mõjutada. Samuti ei räägita võimalikest tagajärgedest jne. Jääb selline mulje nagu neil oleks väga suva, mis saab.
    Ühest küljest vaadatuna võib nagu öelda, et enamik arste on üsna vastutustundetud, kuid samas siiski oleme ja peamegi olema ise need vastutajad. Sisetunnet peab kuulama, isegi kui alternatiividest teadlik pole, vähemalt tuleks uurida ja küsida ka teistelt arstidelt arvamusi jne. Eks see nagu iga teise olukorraga, teisi on ikka lihtne süüdistada, kuid kui oma elu kellegi teise kätte jätad, siis ega ei pruugigi sellest midagi positiivset tulla.
    Nii et oleme ise oma elu meistrid :) Ma olen kindel, et tulevikus täidavad haiglad väga väikest rolli. Peame lihtsalt näitama, et meil ei ole neid väga vaja :)

    ReplyDelete
  2. Teemakohast:

    http://midauskuda.ee/portfolio/sinu-tervis-on-sinu-kates/

    http://midauskuda.ee/portfolio/taisvaartuslik-elu/

    Eestikeelsete subtiitritega.

    ReplyDelete