Pages

Saturday, June 28, 2014

Vanem intervjuu Sille Poolaga

Aasta oli siis 2011 kui selle intervjuu tegin :) Ma olin siis veel Austraalias ning ma ei olnud veel kohanud ühtegi eestlast kes toortoiduga tegeleks, ega siis ei olnudki neid veel palju... nüüd muidugi rohkem. Teadsin ainult Sille Poolat, seega temale need küsimused saatsingi. Arvestage kindlasti sellega et 3 aastat on möödunud ja võibolla mõned vastused saaks tänasel päeval teisiti vastatud, aga huvitav lugemine ikka :)
Sille uus raamat "Toortoidu A ja O"

Alati on huvitav lugeda ja teada saada teiste inimeste kogemusi. Teiste inimeste lood on need mis inspireerivad ja mõjuvad kõige rohkem. Igav on ainult fakte lugeda. Mina isiklikult ei tunne kedagi eestlastest, kes tegeleks toortoitumisega ning mul pole kunagi õnnestunud teise eestlasega sellel teemal põhjalikumalt vestelda. Sellepärast otsustasingi kirjutada Sille Poolale, kes on üks www.paikesetoit.ee asutajatest.

Küsimused valisin vastavalt sellele, mis minu jaoks kõige rohkem selles vallas hetkel mõtlema paneb. Sille vastused olid minu jaoks väga huvitavad, kuid loomulikult tahaks ma nüüd veel rohkem teada ning iga vastuse veel põhjalikumalt lahti harutada :) Aga aitäh talle, et ta selle aja leidis.

1. Miks Te hakkasite toortoitujaks? Mis on Teile motivatsiooniks ja miks langetasite sellise otsuse?

Õppisin sel ajal Tervisekoolis toitumisnõustajaks, kui sattusin esimest korde Gabreil Cousensi, David Wolfe ja Victoria Boutenko raamatutele. Taimetoitlane olin juba olnud mitmeid aastaid ja eesti keeles köitsid mind Anastasia raamatud ning Norman Walker ja Arnold Ehret. Kõik nad kirjutasid sellest, kui palju inimene on kaotanud loodusest eemaldumisel. Oli vist otsene loomulik järg taimetoitlusele ka. Saada toidetud otse loodusest, oma aiast (olin hiljuti maale ka kolinud) tundus kuidagi väga õige. Toitumist õppides oligi kohe siis võimalus nö spetsialiseeruda ja õppida tundma just toortoitumist puudutavaid küsimusi. Toortoitlaseks hakkamise põhjuseid oligi mitu: 4 kuune laps - et tal hakkas tekkima kerge peakõõm siis nõustajana ma ei tahtnud lihtsalt rääkida: vaadake looduslik toitumine on toortoitumine, see aitab meie tervisel taastuda ja kehal uueneda, ma tahtsin ikka rääkida seda, mida ma mitte ainult ei loe vaid ka praktikas esindan.

2. Mis on olnud kõige raskem osa selles elustiilis Teie jaoks?

Esimesel 100% toortoidu kuudel (4-5kuud) ja pärast seda järjestikusel 100% toortoiduaastal, tundus olevat keeruline valmistada küpsetatud toitu teistele.  Üleminek ei olnud üldse raske, ju siis olin piisavalt küps. Kui abivahendid ka muretsetud ja sain kontakitd, kuskohast mõningaid kvaliteetseid toiduaineid tellida - tundus kõik väga vahva. Võibolla oli raske ka tavapärase inimkeskkonna ettevaatlik ja pigem eitav suhtumine sellisesse toitumisstiili. Oleks olnud tore seda oma lähedastega jagada.

3. Milliseid muutusi olete tundnud ning märganud oma kehas, vaimus ja elus tänu toortoitumisele?

On minu käest palju küsitud, kas ma hakkasin haiguse tõttu. Ei olnud haige, ei olnud juba kaua põdenud ka külmetushaigusi - need kadusid koos taimetoitlusega. Unevajadus vähenes. Mul oli kolm väikest last (2 suurt ka muidugi) - väikseim siis 4 kuune ja keegi lasteaias ei käinud. Rinnaga toitmine, teistega tegelemine - ja ma sain ilusti ööga välja magada. Varem mäletan olin imetamise ajal ikkagi väsinud, tahtsin päeval magada. Siis mõtlemise selgus ja kiirus kasvas, tundus väga lihtne haarata ja läbi töötada uut materjali, võtta üldse vastu uut.

4. Kuidas toimite seltskondlikel üritustel, kus pakitakse peamiselt küpsetatud toitu? Kas peate 100% toortoitumisest kinni?

Jah, mind enam ei kutsutagi külla:). Tegelikult on nii: üldiselt sätin mineku aja sinnakanti, kus ma olen juba söönud. Või ka võtan toortoitu kaasa - see on saanud sooja vastuvõtu osaliseks. 100% toortoidu aastal pidasin väga täpselt ja rangelt kinni. Nüüd olen 80% toortoiduline ja vabama suhtumisega. Aga kuna see 20% küpsetatud toidust peab olema ka kvaliteetne ja suhkru-liha-muna-piima-rafin. jahude vaba ega siis ka tavakülastuse puhul on väike valik. Kui laual on siis söön puuvilja, kui ei ole siis ei söögi. Miks peaks külas sööma?

5. Kas Teil on kunagi isu mõne küpsetatud toidu järele ning kuidas sellises situatsioonis toimite?

Minu suhtumine küpsetatud toitu on juba liig teaduslik:). Ma olen lugenud sellealast kirjandust ja psühholoogilisi aspekt - nii et kui ma näen kuskil küpsetatud toitu siis ma mõteln kohe, et ahaa, need on emotsionaalsed sidemed, mitte toit ise mis tundub kuidagi omane ja maitsev. Olen ka ära proovinud, kui 100% toortoidu aasta otsa sai - et võtan nüüd ja küpsetan midagi - peas keerlesid päris mitmed küpsetatud toidud. Aga tegin ja proovisin - absoluutne pettumus, ei olnudki nii maitsev. Praegu ma oskan teha juba nii spetsiifilisi toortoiduroogasid, et kui kuskil ka midagi isu tekitab siis jah, teen mõne pähklikreemi või segan tooršokolaadi kokku, või kuivatan midagi aga tõesti, nüüd 3. toortoiduaastal järjest vähem isusid tekib. Ka see on psühholoogia.

6. Mida soovitate Eestlastele toortoiduvalikus talvisel ajal? Kust hangite talvel vajaliku elusa toidu Eestis?

Ma tegin isegi selleteemalise kursuse: soojad ja soojendavad toortoidud. Vaatasin mitmed soovitused ja raamatud läbi nign tegin tubli konspekti - seda saab minu käest väikese tasu eest ka tellida. Vürtsid, maitsetaimed, soojendavad teed - soojendavad keha, aitavad seedida toitu. Maapirn on väga hea, Kuivatatud puuviljad ja kuuseokkad on samuti need, mis aitavad väga edukalt vitamiinide&mineraalide vajadust täita. Mul on emaga kahe aia saak. Ja ostan ka turult, kui puudu jääb. Põhitoit on praegu kõrvits - päikese käes kasvanud, kollast värvi - muskaatkõrvitsad on veel pehmemad ja magusamad - lihtsalt supertoit. Porgandit, maguskartulit veel juurikatest. Võilillejuur, hapukapsas ja kimchee - fermenteeritud aedvili. Seemne-aedvilja kuivatatud leib. Ja ma ostan veel lisaks lõuna pool kasvavaid pähkleid-datleid-viigimarju ja kakaouba.

7. Kas toortoitumine on Eestis kallis eluviis?

Alguses tundus sedamoodi küll. Blender, kuivati, riivid, tooršokolaad, igasugu superfoodid, mahepähklid, mahe kuivatatud puuviljad. Aga see on igapäevane investeering oma tervisesse, laste tervisesse. Ja peale esimest vaimustuse aastat - kus ma tellisin kõiki huvitavaid ja uusi toiduaineid kastide viisi, on järgnenud sellised rahulikumad ajad - olen proovinud, maitsnud, söönud- aga nüüd ei vaja ma üldse niipalju toitu. Ja söön rohkem sellist aed- ja puuvilja, oma kuuseokkaid ja ei tunne vajadust süüa iga päev mitu korda kallist jahvatatud superfoodi. Toortoit täidab rohkem ja toidab enam. Samuti on isegi ameeriklastel päris mitmeid tabeleid, kus nad näitavad, et mahetoit võib küll olla kallim aga kõik need toidulisndid, tabletid, apteekides ja arstikabinettides viibitud aeg maksab lõppkokkuvõtte rohkem. Kui sul on tervist, siis sul on ka aega, siis on sul ka jõudu ja energiat.

8. Soovitage mõnda head toortoidu-alast raamatut

Neid on täitsa palju häid: alguses sobib väga hästi Victoria Boutenko 12 steps to raw food, ka David Wolfe Sunfood Sucsess Diet System. Keda huvitab rohkem üksikasjalik ja põhjalikum ülevaade, siis MD Gabriel Cousens raamatud. Retseptiraamatutest on head Matt Amsdeni oma, Renee Underkoffler, ja minu enda e-raamatud ka, kuna seal on paljude erinevate autorite retsepte.

Vaata kodulehte siit: www.paikesetoit.ee
või loe blogi: paikesetoit.blogspot.com

Päikesetoidu e-raamatud - šokolaadiraamat ja päikesetoidu parimad palad: www.paikesetoit.ee/tooted

No comments:

Post a Comment